Temel Oyunculuk,Tiyatro,Kamera Önü Derslerimiz Başladı

  • 1

Temel Oyunculuk,Tiyatro,Kamera Önü Derslerimiz Başladı

Category : Genel

Yeteneğini keşfedip değerlendirmek ve kendini daha iyi ifade etmek isteyen herkes için,Temel Oyunculuk – Tiyatro – Kamera Önü Derslerimiz Başladı.

Hedefiniz tiyatro sahnelerinde, sinemada ya da televizyon sektöründe oyunculuk yapmaksa, şu an doğru bir yerdesiniz. Yılların verdiği deneyimi, günümüzün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hazırladığımız programda, iyi bir oyuncunun sahip olması gereken nitelikleri size kazandıracak özel bir kurs içeriği oluşturduk.
Toplam süresi 160 saati bulan oyunculuk kursumuzda, temel konuşma derslerinin yanı sıra, karakter çözümleme ve rol, kamera oyunculuğu, doğaçlama, hareket gibi oyunculuk eğitimlerinin olmazsa olmaz dersleri veriliyor. Oyunculuk kursunun sekiz saatlik bölümünde, oyuncu adaylarının kariyerlerinin ilk adımlarına destek olabilmek adına profesyonel bir yönetmen, katılımcıların bireysel showreelini çekiyor.
Eğitim boyunca her ders için uzman eğitmen kadromuzdan değerli isimlerle çalışılıyor. Programda yer alan tüm eğitmenlerimiz konservatuar mezunu, Şehir Tiyatrosu ya da Devlet Tiyatrosu sanatçılarıdır.

KURS İÇERİĞİ:
SES, NEFES, ARTİKÜLASYON (12 Saat):
Diyafram destekli, doğru nefes sayesinde heyecanı kontrol altına alarak, doğru bir konuşma temposu ve enerjik bir ses tonuyla tane tane, anlaşılır konuşma üzerine, hayat boyu kullanabileceğiniz çalışmalar yapılır.
DİKSİYON – FONETİK (12 Saat):
Kelimeleri doğru telaffuz ederek, doğru tonlama ve vurgularla monotonluktan uzak, etkileyici ve renkli bir konuşma için gerekli bilgiler paylaşılır.
DOĞAÇLAMA (16 saat):
Doğaçlama herhangi bir olayı, durumu veya duygu durumunu yazılı bir metin olmadan, duygular, beden ve ses aracılığıyla yaratma ve aktarma çalışmasıdır. Yaratıcılık, ifade, yorum, analiz becerisinin gelişimini hedefler. Doğaçlama dersi, oyunculuk kursunun katılımcılar açısından en keyifli, en eğlenceli bölümüdür.
HAREKET/SAHNE VE BEDEN KULLANIMI (12 Saat):
Hareket dersinde öncelikle bir oyuncunun en temel enstrümanı olan bedeni tanıyoruz, doğru duruşun, beden kullanımında esnekliğe ve estetiğe ulaşmanın yöntemlerini öğreniyoruz. Sonraki aşamada ise sahne kullanımı ile birlikte düşme, kavga gibi bir oyuncunun sıklıkla karşısına çıkabilecek mizansenlerin temrinlerini uyguluyoruz.
KARAKTER ÇÖZÜMLEME VE ROL (32 Saat):
Uygulamalı oyunculuk derslerinde üç aşamalı bir sistemle; öğrencinin adım adım gelişimi hedeflenir. İlk aşama olan Karakter Çözümleme ve Rol dersinde; çeşitli klasik ve modern tiyatro eserlerinden seçilmiş olan parçalar üzerinde çalışılır. Metin, karakter çözümleme ve tirat çalışmaları yapılır. Her öğrencinin toplamda en az iki oyunu okumuş, sahneleyeceği tiratları analiz etmiş ve ezberleyerek oynamış olması hedeflenir.
KAMERA ÖNÜNDE SAHNE ÇALIŞMALARI (28 Saat):
Eğitimin her aşamasında öğrenciyi bir adım ileri taşıma hedefi taşıyan sistemimizde bu aşamada, tekli tirat çalışmaları yerine iki veya üç oyunculu sahneler çalışılır. Öğrencilerin, kendilerini gözlemleyebilmeleri için çalışmaların büyük bir kısmı kamera önünde yapılır ve çekimler izlenerek değerlendirilir. Bu derste, filmi de çekilmiş olan klasik ve modern tiyatro eserlerinden seçilmiş parçalarla çalışılır. Öğrencilerin en az iki oyunu okumuş, filmlerini izlemiş; oynayacağı karakteri analiz etmiş, partnerleriyle birlikte çalışarak ezberlemiş bir şekilde oynamış olması hedeflenir.
KAMERA OYUNCULUĞU (36 Saat):
Bu derste temel hedef öğrencinin kamera ile doğru ilişki kurmasını, kamera karşısında doğal ve sahici olmasını sağlayacak çalışmalar yapılmasıdır. Önceki iki dersten farklı olarak bu derste tiyatro metinleri yerine sinema ve TV senaryoları üzerinde tekli, ikili veya üçlü çalışmalar yapılır. Belirlenen sahnelere ait kimi zaman hazırlıklı kimi zaman da doğaçlama çalışmaların yapılarak sürdüğü bir derstir.
OYUNCU SEÇMELERİNE HAZIRLIK (8 Saat):
Seçmeler, bir oyuncu için hayati önem taşır. Seçmelerde, daha iyi oyuncu olan değil, seçme performansı daha sağlam olan rol için seçilir. Bu 8 saatlik derste seçmelere hazırlıktan, oyuncu görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken noktalara kadar birçok önemli ipucu paylaşılacak.
Sınava Hazırlık (4 saat):

SHOWREEL ÇEKİMİ (8 Saat):
Programın bu bölümünde, oyuncu adayının kariyerine başlangıç yaparken kullanabileceği bir demo (ya da Show reel) için çekim yapılacak. Eğitmen gözetiminde, kamera oyunculuğu derslerinde çalışılmış bir parça videoya çekilecek, görüntüler kurgulanacak ve eğitimin en sonunda katılımcılara birkaç dakikalık demoları teslim edilecek. (Bu demolar, tercih eden öğrencilere ücretli olarak çekilecektir.)

SIKÇA SORULAN SORULAR
1- Oyunculuk kursu sonunda iş imkanı sağlıyor musunuz?
Oyunculuk kursunun sonunda,bağlı olarak çalıştığımız İstanbul ve izmir merkezli güvenilir bir kast ajansına kayıt yaptırmaları konusunda danışmanlık yapıyoruz.
2- Bu kurs iyi bir oyuncu olmak için yeterli mi?
Oyunculuk kursumuz, 160 saatlik süresi ve detaylı içeriğiyle iyi bir oyuncu olmaya ilk adım anlamında yeterli ve ileri seviyede bir eğitim programıdır.
3- Ben tiyatroda oynamak istiyorum. Bu eğitime mi katılmalıyım?
Tiyatroda oynamak istiyorsanız bu eğitim doğru bir tercihtir.
4- Reklam ve televizyonda oyunculuk yapmak istiyorum. Bu eğitime mi katılmalıyım?
Reklam ve televizyonda oyunculuk yapmak için bu eğitim çok doğru bir tercihtir.
5- Oyuncu olmayı düşünmüyorum, kendimi daha iyi ifade etmek ve geliştirmek için bu eğitime katılabilir miyim?
İfade ve anlatım becerilerini geliştirmek, içe kapanıklığı yenmek, özgüveni pekiştirmek için bu eğitime çok fazla sayıda katılımcımız geliyor. Oyunculuk kursumuz, bu anlamda çok büyük faydasını göreceğiniz bir kişisel gelişim eğitimidir.
6- Konservatuvar sınavına gireceğim. Bu kurs aynı zamanda konservatuvara hazırlık kursu olarak da algılanabilir mi?
Oyunculuk kursumuz, aynı zamanda konservatuvara hazırlık işlevini de görüyor. Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda oyuncu adayını bu eğitimle konservatuvara hazırladık. Konservatuvar sınavına girmiş ve kazanmış bazı mezunlarımızla ilgili videoları, galeriler bölümünden izleyebilirsiniz.
7- Konservatuvar sınavına hazırlık için oyunculuk kursunuza katılacağım. Bu program haricinde ek ders almam gerekir mi?
Bu, kişinin yetenek seviyesine ve hedeflediği okulun giriş sınavlarına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Eğitim sürecinde eğitmenlere ve/veya rehberlik yetkilisine danışabilirsiniz.
8- Oyunculuk kursuna katılım için bir ön koşul var mı?
Kursa katılım için ön koşulumuz bulunmuyor. Eğitimlerimiz yetişkinlere yönelik olduğu için 16 yaş ve üzeri katılımcı kabul ediyoruz.
11- Oyunculuk kursunda hangi eğitmenler ders veriyor?
Profesyonel Oyunculuk kursuna katılan eğitmenlerimizin tümü konservatuar mezunu, şehir tiyatrosu ve devlet tiyatrosu sanatçılarıdır.


1 Comment

Neslihan

22 Kasım 2017 at 7:37 pm

Merhaba;
Ben hobi olarak oyunculuk dersleri almak istiyorum.Dersler haftada kac gun olur? Egitim sonunda oyun cikariyor musunuz?Bir de egitim bedeli nedir?

Yorum yazın..