Piyano Çalmanın Çocuk Zekasına İnanılmaz 10 Etkisi

  • 0

Piyano Çalmanın Çocuk Zekasına İnanılmaz 10 Etkisi

Tags :

Category : Genel

Piyano Çalmanın Çocuklar Üzerindeki İnanılmaz 10 Etkisi : Müzik evrenseldir. Nota dizilişi, ses uyumu, tınısı, yaydığı düzenli titreşimler müziği evrensel kılar. Sadece bu özelliği ile ön planda değil, aynı zamanda insan üzerindeki olumlu etkileri de en az evrensel olması kadar kıymetlidir. Eski dönemden beri hasta insanların tedavilerinde müziğin kullanıldığını duymuşsunuzdur. Bu durum bile, müziğin yaşamımızda nasıl bir etkisi olduğunu bize gösteriyor.
20. yy. son dönemlerine doğru ortaya atılan 14 zeka kuramları içerisinde müzikal ve ritmik zekanın olduğu tespit edildi. Müziğin de aslında insanın yaşamsal olaylarında doğrudan etkisi olduğu öğrenilmiş oldu. Bu zeka türünün ağır bastığı insanlar genellikle müzisyen oluyorlar veyahut hayatları boyunca mutlaka en az bir müzik aleti çalmayı öğreniyorlar.
Peki müzik çalmanın çocuklar üzerinde farklı zeka kuramları içerisinde ayrı bir yeri bulunan müzik ve ritmik zekanın diğer zeka türlerinin gelişmesinde de rol aldığını biliyor muydunuz. Evet müzik ile uğraşan özellikler çocuklarda hazır bulunuşluk daha etkilidir. Örneğin piyano çalmayı öğrenen bir çocuk daha keskin bir hafızaya ve psikomotor gelişime sahiptir. El kol vücut koordinasyonu daha iyi gelişmekte ve yaşıtlarına nazaran iki üç basamak önde gitmektedir.Bizler de sizlere piyano eğitimi alan çocuklarda nasıl değişiklikler olur ve çocuk üzerindeki belirgin etkileri nelerdir gibi soruların cevabını bulacaksınız. İyi seyirler…


Yorum yazın..