Koro Kursu

Diyarbakir koro

Koro bir eseri seslendirmek amacıyla bir insan topluluğunun bir araya gelmesidir. Fakat koro bu kadar basit bir topluluk değildir. İnsanın müzik yeteneğini, uyum sağlama becerisini ve estetik anlayışını geliştirir. Koro olmak demek birlik olmak demektir. Zira bir kişi bile korodan ayrı olarak gitse bütünlük bozulmuş olur. Bu durumda koroda disiplin olmak zorundadır.

 Her koroda bir yönetici bulunur ve koro üyeleri yöneticinin jest, mimik ve hareketlerine uymak zorundadırlar. Yöneticiye uymanın yanında, koro arkadaşları da birbirini dinlemeli ve birbirlerine uymalıdırlar. Kişi, koro üyesi iken solo performanstaki gibi şarkıya kendinden yorum ekleyemez, bütün koro üyeleri aynı tonda okumak zorundadır. Aksi takdirde bütünlük bozulur.

 Profesyonel bir koro ekibi olması için, koro üyelerinin kişisel ses eğitimine ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra üyelerin toplu olarak bir ses eğitimine de ihtiyacı vardır. Yani koroda ses eğitimi çok önemlidir. Tek başına bütün üyelerin eğitimli olması bile yeterli değildir. Bu konuyla ilgili koro kursu mevcuttur.

 Koro Türleri Nelerdir?

 Koro türleri, kadın korosu, erkek korosu, karma koro, ve çocuk korosu olarak dörde ayrılır.

 Ayrıca koro, müzik türlerine göre de, Geleneksel Türk Halk Müziği Korosu, Geleneksel Türk Sanat Müziği Korosu, Tasavvuf Müziği Koroları, Çok sesli (Polifonik) Korolar, Kilise Koroları, Opera Koroları olarak sınıflandırılabilir.

 Ne Yapmalı?

 Eğer çocuğunuzun bir koro üyesi olmasını ve kendi yaşıtlarında bir koro ekibiyle şarkı söylemesini, kendisini bu yönde geliştirmesini istiyorsanız Diyarbakır Koro Kursu‘nu tercihleriniz arasından çıkarmayın. Unutmayın, koro sadece şarkı söylemek değildir. Çocuğunuzun bir çok yönden kendini geliştirmesini sağlar. Uyum sağlamak, müzik yeteneğini geliştirmek, sosyalleşmek gibi bir çok yönde çocuğunuza bir çok şey katar. Sanat toplumun bir parçasıdır, koro da sanatın bir parçasıdır.